Antreg, a.s.

Držitel certifikátu ISO 9001:2008                                                     e-shop04.png            

Časopis Střelecká revue - 10/2004


Jateční přístroj z Vyškova


V České republice se po desetiletí vyrábí speciální palná "zbraň", takzvaný jateční přístroj k porážení dobytka. S jeho výrobou začala Zbrojovka Brno ve svém vyškovském závodě roku 1969 a po privatizaci v ní pokračuje akciová společnost ANTREG Vyškov.


Možností je více a používají se jiné metody, nicméně myšlenka náhrady tradiční palice a humánnějšího usmrcení nebo omráčení poráženého zvířete pomocí palné zbraně je velmi stará. (A ačkoliv se té nesmí, ještě i dnes při domácích porážkách můžeme být svědky, jak řezník střílí prase do mozku obyčejnou pistolí nebo malorážkou.) Podle všeho už v předminulém století se k tomu účelu začaly vyrábět speciální zbraně, takzvané jateční přístroje. Zpočátku střílely normálními náboje se střelou, z hygienických důvodů později zinkovou. Ty se používaly přibližně do poloviny 20. století, ale protože pochopitelně nebyly příliš bezpečné, byly téměř na celém světě vytlačeny přístroji s trnem.


Ty fungují tak, že výstřelem nábojky se z čela přístroje přiloženého na hlavu zvířete vysune na dráze několika centimetrů ocelový válec, trn, který působí stejně jako střela" ale jenom do hloubky vymezené možností vysunutí. Existují další přístroje na principu střelné zbraně, pružinové a pneumatické, nicméně jateční přístroje na nábojky s trnem jsou jakýmsi standardem. Současné výrobky jsou si konstrukčně dost podobné - z našeho nejbližšího okolí jsou známy především německé značky Schermer, Kerner nebo Cash. Přístroje se u nás ovšem vyráběly už dlouho před zmíněným rokem 1969, ve Zbrojovce Brno přinejmenším od roku 1946. Pod značkou Zbrojovka Brno začala tehdy ve Vyškově výroba modelu JP 2 na jateční nábojky 9x15 mm, později - doplněním bezpečnostní a pádové pojistky - modifikovaného na JP 2A.


"Před dvaceti lety byl ve spolupráci s panem Poncarem ze Zbrojovky Brno vyvinut jateční přístroj JP model 4, který splňuje všechny bezpečnostní podmínky a slouží dodnes," řekl nám Jiří Otevřel, vedoucí výroby společnosti ANTREG. "V návodu se píše, že tento jateční přístroj je určen pro malé a střední porážky, ale já jsem viděl, jak s ním zabíjí v Praze-Čakovicích, v Písnici, na Slovensku v Prievidzi a na jiných velkých jatkách. Ale ty doby, kdy jsme jich vyráběli 14 000 nebo 15 000 ročně, přičemž se téměř nevyvážely, jsou dávno pryč. Dnes přístroje vyvážíme, byť v nevelkých počtech, například na Slovensko, do Maďarska, Polska, Španělska, Chorvatska a Slovinska, jsou tu i náznaky zájmu z Německa. Největším odběratelem je Rakousko, tam jeden distributor bere asi 300 kusů ročně. Naše přístroje používají české veterinární ústavy při likvidačních akcích souvisejících s nemocí šílených krav. Možná je chyba, že naše výrobky jsou skutečně kvalitní a mají dlouhou životnost. Při dobré údržbě slouží věčně. Každoročně tedy vyrábíme asi 2300 až 2500 přístrojů JP model 4 a k tomu nějaké náhradní díly. V poslední době se ale poptávka po našich přístrojích ještě snížila, protože se zejména na slovenském trhu objevily jejich falzifikáty. Věc už mají v rukou právníci."


Jinou zbrojní výrobu a.s. ANTREG nemá. Kdysi se ve Vyškově vyvíjel expanzní přístroj, u něhož by se kombinovaly funkce jatečního přístroje a palného lisu například pro elektrikáře. Ale využitelnost takového zařízení je pochybná a vývojový program byl ukončen. Jateční přístroje ostatně nepředstavují hlavní výrobní náplň společnosti. Kdysi v dobách Zbrojovky to byla jen jakási přidružená výroba k součástkám pro traktory Zetor a výroba traktorových dílů je zde i dnes nosným programem.-->